SkillsUSA Students Qualify for Nationals

Filed under: Duncanville ISD,Schools |

Paul Martinez

Duncanville ISD Informer – Duncanville ISD students showed off their technical prowess at the SkillsUSA State Leadership Conference earlier this month.

Paul Martinez took first place in the state in Pin Design and will take his project to the National Leadership and Skills Conference in June. Every student who qualified for the national contest from the state of Texas will receive 10 of Paul’s pins as keepsakes or to trade with others.

A team of collision repair students, Christian Vazquez and Oscar Villarreal won Best in Show for their custom hood design.

Ariel Rico also qualified for the national contest in Engineering – Related Technical Math.

Many of the state contests awarded first place designations or blue ribbons for those projects or skills that qualified, but do not have a category at nationals.

Congratulations to the following students:

Hosman Aguirre, Advertising Design Campaign – Blue Ribbon

Davon Anderson, Innovative Architecture & Construction – Blue Ribbon

Chase Anderson, Advertising Design Campaign – Blue Ribbon

Brenda Arana, Commercial Photography – Individual & Portfolio – Blue Ribbon

Alicia Babcock, Commercial Photography – Individual – White Ribbon

Keniyah Barrett, Cosmetology Fantasy – Red Ribbon

Bailey Boelter, Commercial Photography – Portfolio – Red Ribbon

Akia Bolden, Commercial Baking – White Ribbon

Angel Cabrera, Architectural Project – Blue Ribbon

*Name Withheld, Automotive Quizbowl – 3rd place

Madison Cooper, Commercial Photography – Individual – Blue Ribbon; Commercial Photography – Portfolio – Red Ribbon

Jacob Cortez, Computer Maintenance Technology – Red Ribbon

Alejandro Covarrubias, Architectural Project – Blue Ribbon

Melanie De la Torre, Cosmetology Fantasy – Blue Ribbon

Daniel Deanda, Collision Repair Tech – Blue Ribbon

Richard Dennis, Collision Repair Custom – Blue Ribbon; Collision Repair Tech – Blue Ribbon

*Name Withheld, Commercial Photography Individual & Portfolio – Red Ribbon

Saleen Donohoe, Innovative Architecture & Construction – Blue Ribbon

Keyla Escalon, Advertising Design Campaign – Blue Ribbon

*Name Withheld, Advertising Design Campaign – Blue Ribbon

Eduardo Ferreira, Innovative Architecture & Construction – Blue Ribbon

Nathaniel Ferrer, Automotive Quiz Bowl – 3rd Place

Javour Finley, Collision Repair Tech – Blue Ribbon

*Name Withheld, Innovative Architecture & Construction – Blue Ribbon

Bryar Fuentes, Commercial Photography Portfolio – Red Ribbon

Karen Gaytan, Animation Technology – Red Ribbon

Samuel Giles, Innovative Architecture & Construction – Blue Ribbon

Simone Greer, Commercial Photography – Portfolio – Blue Ribbon

Kaitlyn Guillen, Commercial Photography Individual & Portfolio – Red Ribbon

Marquest Haggerty, Commercial Photography – Individual – White Ribbon

Daniel Hernandez, CAD Architectural Project – Blue Ribbon

Michael Hinojosa, Innovative Architecture & Construction – Blue Ribbon

Brendyn Hodges, Innovative Architecture & Construction – Blue Ribbon

Dakari Holloway, Innovative Architecture & Construction – Blue Ribbon

*Name Withheld, Innovative Architecture & Construction – Red Ribbon

Daniela Lamelas, Architectural Project – Red Ribbon

Julie Leggett, Advertising Design Campaign – Red Ribbon

*Name Withheld, Collision Repair Tech – Blue Ribbon, Collision Repair Custom – Blue Ribbon

Jeremiah Lockhart, Land Surveying – 1st Place

Kevin Long, Tool ID – 1st Place

Mauricio Lopez, Animation Technology – Red Ribbon

Jose Lopez, Advertising Design Illustration – White Ribbon

Lyndsey Manning, Cosmetology Braiding – Red Ribbon

Michael Manns, Advertising Design Campaign – Blue Ribbon

Paul Martinez, Pin Design – 1st Place, National Qualifier

Mariano Martinez, Collision Repair Custom – Blue Ribbon

*Name Withheld, Automotive Quiz Bowl – 3rd Place; Automotive Engine Long Blocks – Red Ribbon

*Name Withheld, Cosmetology Fantasy – Blue Ribbon

Jenelle Murata, Advertising Design Campaign – Blue Ribbon

Nash Xarielle, Commercial Photography Portfolio – Red Ribbon; TV Camera Operator Technical Test – Bronze Medal; Audio Radio Production Technical Test – Bronze Medal

Madison Norkeo, Advertising Design Campaign – Blue Ribbon

Sulema Pineda, Commercial Photography Individual & Portfolio – Red Ribbon

John Pons, Automotive Quiz Bowl – 3rd Place

*Name Withheld, Commercial Photography Individual – Red Ribbon

*Name Withheld, Advertising Design Campaign – Blue Ribbon

Ariel Rico, Engineering Related Technical Math – 1st Place, National Qualifier

Alejandra Rivera, Land Surveying – 1st Place

Dorian Rodriguez, Automotive Quiz Bowl – 3rd Place

Reece Rodriguez, Commercial Photography Portfolio – White Ribbon; Commercial Photography Individual – Red Ribbon

*Name Withheld, TV Production – 3rd Place

Name Withheld, Collision Repair Tech & Custom – Blue Ribbon

Christian Romo, TV Production – 3rd Place

*Name Withheld, Commercial Photography Individual – White Ribbon

Victoria Sanchez, Commercial Photography Digital – Red Ribbon

Axel Sandoval, Commercial Photography Digital, Individual & Portfolio – Blue Ribbon

*Name Withheld, Land Survey – 1st Place

Sir Jonovan Taylor, Innovative Architecture & Construction – Red Ribbon

Jazzmyn Thurman, Commercial Baking – White Ribbon

Adriana Tinajero-Lopez, Animation Technology – Red Ribbon

Anna Torres, Commercial Photography Individual – White Ribbon

Nathaniel Trujillo, Advertising Design Campaign – Blue Ribbon

Christian Vazquez, Collision Repair Custom – Best in Show

Berenice Velasquez, CAD Architectural Project – Blue Ribbon

Oscar Villarreal, Collision Repair Tech – Blue Ribbon; Collision Repair Custom – Best in Show

Tyrese Ka’Darius Washington, Innovative Architecture & Construction – Red Ribbon

*Name Withheld, Innovative Architecture & Construction – Blue Ribbon

Alex Zuniga, CAD Architectural Project – Blue Ribbon

*Names withheld at parent’s request